CASAMBI
excl. Shipping costs / incl. 20 % VAT
Price below RRP
Shipping time: 8-10 days
Product no.: ARD-808841
In stock: 30
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
LED Bluetooth Dimmer CASAMBI DEBT5PRO14-240
Versatile Application Possibilities
Thanks to the versatility and configurability of the dimmer, various lighting scenarios can be easily implemented. The 5 channels can be set for Tunable White, RGB, RGBW, RGB + Tunable White, or independent channels. The maximum output power is 96W per channel at 12V DC and 192W at 24V DC.
Easy Installation and Operation
The LED Bluetooth Dimmer is connected via a clamp connection and has an integrated antenna for optimal Bluetooth range of up to 30 meters. The dimming frequency is 10 MHz and no gateway is required to operate the dimmer.
Safety Instructions and Technical Details
Smart Control for Your Home
Colour:
white
Dimension:
L∕ W∕ H: 10∕ 4,7∕ 2,25 cm
Product type:
bluetooth dimmer
Bulbs in delivery:
no
Accessories:
connection cable - not included in delivery
control gear - not included in delivery
remote control - not included in delivery
smart device - not included in delivery
antenna - included in delivery
receiver - included in delivery
Konverter - included in delivery
Bluetooth module - included in delivery
Application area:
only suitable for indoor use
Field of application:
ceiling
wall
Operating voltage:
12-24 V=
Dimmable:
yes
Lamps/bulbs:
LED
Voltage:
Clamp
Plug type:
clamping connection
Mounting:
recessed mounting
IP-protection class:
IP20
ambient temperature:
-0 ... +40 °C
Tc (°C):
60 °C