Product no.: HE-61002230112
EAN: 4051268268905
In stock: 50
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
LED Furniture Recessed Light Up & Down, 7.2W, 3000K, 445lm, IP20, stainless steel
The LED Furniture Recessed Light Up & Down by Hera is an elegant and energy-efficient lighting solution for indoor spaces. With a power consumption of 7.2W and a warm white light output of 445lm, it creates a pleasant atmosphere in your rooms.
Dimmable and energy-efficient
Compact dimensions and high-quality materials
Easy installation and versatile use
Technical details and certifications
The LED furniture recessed light has an operating voltage of 24V= and is equipped with an analog 1-10V dimming type. It is IP20 protected, protecting it from dust and touch. It also meets the standards for photobiological safety according to EN 62471 and color consistency according to SDCM5.
Colour:
stainless steel
opal
Dimension:
L∕ W∕ H: 41,75∕ 3,3∕ 1,94 cm
Material:
aluminium
plastic
Product type:
furniture luminaire
Bulbs in delivery:
yes
Application area:
suitable for indoor use
Operating voltage:
24 V=
Dimmable:
yes
Power consumption:
7,2 W
Emitting angle:
extrem breitstrahlend >80 °
Number of bulbs:
1
Light colour:
warm white
Light emission:
symmetriccal
Light flux:
445 lm
Nominal current:
300 mA
Colour temperature:
3000 K
Colour rendering index:
80-89 Ra
IK-Rating:
IK00 no impact resistance
Fitting depth:
1 cm
Fitting opening square/rectangular width:
41,75 cm
Mounting:
recessed mounting
IP-protection class:
IP20
Additional information:
Transformer power: 21 VA
LED control gear voltage controlled
ambient temperature:
-5|35 °C