Product no.: NORD-84960001
EAN: 5701581373181
In stock: 50
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Nordlux LED Recessed Light ROAR LED, 6W, 3000K, IP23, white
The Nordlux LED Recessed Light ROAR LED is a high-quality recessed light for indoor use. With a power consumption of 6W and a luminous flux of 590lm, this light provides bright and pleasant lighting in your living space. The beam angle is 36°, allowing for targeted illumination.
Technical Details and Features
Compact and Modern Design
Energy-Efficient and Environmentally Friendly
With a light output of 110lm/W and an energy efficiency class of F, this recessed light is particularly energy-efficient. It operates at a voltage of 230V. The material is made of metal and plastic, ensuring high durability and stability.
Accessories and Additional Information
Colour:
white
Dimension:
H: 0,65 cm
Ø∕ H: 8,5∕ 5,6 cm
Material:
plastic
metal
Weight:
0,17 kg
Product type:
recessed luminaire
Lamp shape:
round
Bulbs in delivery:
yes
Accessories:
Treiber - included in delivery
Application area:
only suitable for indoor use
Operating voltage:
230 V
Dimmable:
yes
Power consumption:
6.00 W
Emitting angle:
36 °
Bulb type:
LED
Lamps/bulbs:
1x 6W LED
Number of bulbs:
1
Light flux:
590 lm
Light intensity:
797 cd
Light yield:
110 lm/W
Colour temperature:
3000 K
Average life span of a bulb in hours:
30000 h
Switching cycles:
20000
Colour rendering index:
80.00 Ra
Swivel range:
30 °
Fitting depth:
6 cm
Fitting opening circle :
6.8 cm
Length of connection lead:
20 cm
Protection class:
2
IP-protection class:
IP23
Additional information:
Lamp power factor: 0,9
Warm-up time 60%: 0,5 sec.