Recessed LED ceiling luminaire SMD-68-230V-round, IP20, 36° swivelling, 220-240V AC / 50-60Hz, 6.5W 4000K 550lm 45°, white
Deko-Light
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Deko-Light Recessed LED ceiling luminaire SMD-68-230V-round, IP20, 36° swivelling, 220-240V AC / 50-60Hz, 6.5W 4000K 550lm 45°, white
Efficient LED Renovation Downlight with Swiveling Design
The LED renovation downlight SMD-68-230V-RUND from Deko-Light impresses with its flat and swiveling design, which allows optimal light orientation. With a swiveling LED module of 36°, the light can be precisely adjusted to accentuate different areas. The downlight is specifically designed for installation in ceilings with standard 68 mm drill holes and is ideal for new installations or replacing existing fixtures.
Technical Details for Long-Lasting Illumination
Quality and Safety for Daily Use
Optimal Light Distribution and Color Rendering
Practical Scope of Delivery and Versatile Applications
Colour:
traffic white
RAL color value:
9016
Dimension:
Ø∕ H: 8,5∕ 4,38 cm
Material:
plastic
Weight:
0.133 kg
Product type:
downlight
Bulbs in delivery:
yes
Accessories:
driver - included in delivery
dimmer - not included in delivery
Application area:
only suitable for indoor use
Field of application:
ceiling
Operating voltage:
220-240 V~
Dimmable:
yes
Dimmability:
trailing edge,leading edge
Power frequency:
50/60 Hz
Power consumption:
6,5 W
Emitting angle:
45 °
LED can be replaced :
no
Voltage:
Clamp
Light colour:
neutral white
Light emission:
direct
Beam direction:
swivelling
Light flux:
550 lm
Colour temperature:
4000 K
Average life span of a bulb in hours:
30000 h
Switching cycles:
15000
Colour rendering index:
>80 Ra
1B
lamp performance:
6 W
Fitting depth:
4,13 cm
Fitting opening circle :
6,8 cm
Mounting:
recessed mounting
Protection class:
2
IP-protection class:
IP20
Additional information:
Color consistency: 6 SDCM
ambient temperature:
-5 … +40 °C