sodium vapour lamp RNP-T/LR 50W/S/230/E27 clear E27 56W 4200lm 2000K CRI 20-39
RADIUM
G
Product data sheet
excl. Shipping costs / incl. 20 % VAT
Price below RRP
Shipping time: 8-10 days
Product no.: RA34414854
EAN: 4008597148545
In stock: 27
Successor for RA34411050
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Sodium vapor high-pressure lamp RNP-T/LR 50W/S/230/E27
The sodium vapor high-pressure lamp RNP-T/LR 50W/S/230/E27 from Radium is a clear lamp with a total size of 3.6 x 15.6 cm. It has an operating voltage of 230V~ and a power consumption of 56W. With an energy efficiency class of G and an energy consumption of 58kWh/1,000 h, it is an efficient lighting solution.
Technical details
The sodium vapor high-pressure lamp has a lamp power of 50W and a light color of ultra warm white. The color temperature is 2000K and the color rendering index is between 20-39Ra. With a luminous flux of 4200lm and a light output of 81lm/W, it provides bright and pleasant lighting.
Durable lamp
Additional information
Versatile application
Colour:
clear
Dimension:
total-Ø∕ L: 3,6∕ 15,6 cm
Product type:
sodium vapour lamp
Socket of the bulb:
E27
Operating voltage:
230 V~
Power frequency:
50/60 Hz
Power consumption:
56.00 W
Bulb is only suitable for the application in lamps with safety glass:
yes
Bulb is suitable for the application in lamps without safety glass:
no
Light colour:
ultra warm white
Light flux:
4200 lm
Light yield:
81.00 lm/W
Colour temperature:
2000 K
Average life span of a bulb in hours:
28000 h
Colour rendering index:
20-39 Ra
lamp performance:
50 W