Product no.: HE-50115040000
EAN: 4051268065290
In stock: 50
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Technical Data
The compact long-field luminaire SlimLite CS HE is a slim luminaire with a length of 89.5 cm and a power of 21W. It operates at a voltage of 230V and is through-wired and screwable. The luminaire has a protection class of 2 and weighs 0.39 kg. The material is made of aluminum and Plexiglas.
Application
Durability and Efficiency
Accessories and Installation
Additional Information
The compact long-field luminaire SlimLite CS HE by the brand Hera is suitable for indoor use only. It has an AMP plug for the power connection and is supplied without light bulbs. With a maximum power of 400W per light strip and the ability to connect up to 5 light strips to one N-automat, this luminaire offers versatile application possibilities.
Colour:
white
Dimension:
L∕ W∕ H: 89,5∕ 2,9∕ 4,3 cm
Material:
aluminium
plexiglass
Weight:
0,39 kg
Product type:
light bar
Bulbs in delivery:
no
Accessories:
control gear - included in delivery
distributor - not included in delivery
connecting plug - not included in delivery
connection line - not included in delivery
Montagezubehör - not included in delivery
connection cable - not included in delivery
cover - not included in delivery
Application area:
only suitable for indoor use
Field of application:
furniture
wall
Socket of the bulb:
G5
Operating voltage:
220-240 V~
Dimmable:
no
Power frequency:
50-60 Hz
Number of bulbs:
1
Light emission:
direct
Average life span of a bulb in hours:
60000 h
Lamp current:
97 mA