Product no.: FL-TRPUNI.20409DA.DGV
In stock: 50
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Product Description:
This driver for ELP41 2040A.529xL from Frisch-Licht is a powerful LED driver with a power output of 40W and a luminous flux of 5200lm. It is white in color and can be dimmed using DALI or touch dimmer.
Technical Details:
Energy Efficiency:
The driver consumes only 40W of power, resulting in efficient lighting. With an average lamp lifespan of 100000 hours, it is durable and reliable. The dimmable function allows for further optimization of energy consumption.
Safety and Comfort:
Applications:
Colour:
white
Dimension:
W∕ H: 7,9∕ 3 cm
Material:
plastic
Weight:
0,16 kg
Product type:
LED driver
Bulbs in delivery:
yes
Application area:
suitable for indoor use
Operating voltage:
220-240 V~
Dimmable:
yes
Dimmability:
DALI,touch dimmer
Power frequency:
50-60 Hz
Power consumption:
40.00 W
Temperature range:
-20 °C bis +45 °C
Light flux:
5200 lm
Average life span of a bulb in hours:
100000 h
Protection class:
2
IP-protection class:
IP20
ambient temperature:
Tq +25 °C